На головну

Комісійна винагорода за приймання платежів від населення:

До територіального відділення останнім часом надходять численні звернення від мешканців міста Черкаси та Черкаського району з приводу стягнення з населення банківськими установами та Черкаською дирекцією УДППЗ „Укрпошта” (надалі - Пошта) додаткової плати за приймання комунальних платежів за житлово-комунальні послуги та спожиті газ і електроенергію.
Проведеними територіальним відділенням дослідженнями було встановлено, що приймання платежів від споживачів банківськими установами, Поштою на користь юридичних осіб - надавачів послуг може проводитись як на договірних засадах за комісійну винагороду, так і без їх укладання із стягненням плати за приймання платежів з платника – фізичної особи.
Розмір комісійної винагороди за приймання комунальних платежів від фізичних осіб за житлово-комунальні послуги та спожиті газ і електроенергію визначається на договірній основі між банківськими установами, Поштою та надавачами послуг населенню.
Відповідно до укладених договорів між надавачами послуг і банківськими установами, Поштою, останні беруть на себе зобов’язання приймати платежі від фізичних осіб за житлово-комунальні послуги та спожиті газ і електроенергію та перераховувати ці кошти на рахунки надавачів послуг. Розмір комісійної винагороди відповідно до договорів, укладених з надавачами послуг у 2008 році, становив від 0,5 % до 3,0 % від суми прийнятих платежів.
Однак, останнім часом збільшилась кількість банківських установ, які, при наявності укладених договорів з надавачами послуг, ще додатково стягують кошти з населення за кожний платіж згідно з встановленими тарифами.
Так, у 2008 році більшістю банківських установ додатково стягувалась плата з фізичних осіб за приймання платежів за житлово-комунальні послуги та спожиті газ і електроенергію у розмірі від 0,6 до 2,0 відсотків, однак не менше 1 - 20 грн. за один платіж. Проте деякими банківськими установами було встановлено фіксовану плату за один платіж від 1 до 15 грн.
Пошта (за виключенням прийому платежів по м. Черкаси), Ощадбанк та декілька інших банківських установ при наявності договорів з надавачами послуг здійснюють приймання комунальних платежів від фізичних осіб за житлово-комунальні послуги та спожиті газ і електроенергію безкоштовно.
Порядком формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою КМУ від 10.07.2006 №955, Порядком формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою КМУ від 12.07.2006 №959, передбачено, що до витрат із збуту послуг включаються відрахування коштів банківським та іншим установам за надані послуги, пов’язані із справлянням платежів.
Стягнення банківськими установами додаткової плати з населення за приймання комунальних платежів від фізичних осіб за житлово-комунальні послуги та спожиті газ і електроенергію призводить до необґрунтованого підвищення плати за ці послуги для споживачів і зростанню соціальної напруги серед населення Черкаської області.
Крім того, до територіального відділення у 2008 році звертались Черкаська обласна дирекція «Державного українського підприємства поштового зв’язку «Укрпошта», Черкаське обласне управління ВАТ «Державний ощадний банк України» з приводу розірвання Черкаським міським РЕМом в односторонньому порядку договорів на приймання платежів за спожиту електроенергію у м. Черкаси. Тому, починаючи з 10 вересня 2008 року Пошта за приймання платежів за спожиту електроенергію на користь Черкаського міського РЕМ вимушена застосовувати Тарифи, затверджені УДППЗ «Укрпошта», які передбачали на той час отримання плати за приймання платежів від населення у розмірі 1,5%, але не менше 1,50 грн. за один платіж (на даний час 1,5%, але не менше 2,0 грн. за один платіж).
Така ж ситуація склалася у вересні 2008 року щодо приймання платежів відділеннями Ощадбанку у м. Черкаси, коли за прийом платежів за електроенергію зі споживачів стягувались кошти у розмірі 2,5 % - 3%, але не менше 2 -10 грн. за один платіж.
Розбіжності між Черкаським міським РЕМом та Ощадбанком і Поштою виникли з приводу розміру комісійної винагороди, яка відповідно до договорів складала 2,0 % від суми прийнятих платежів.
Між Черкаським обласним управлінням ВАТ «Державний ощадний банк України» і Черкаським міським РЕМом був укладений 8 жовтня 2008 року договір на приймання платежів від фізичних осіб за електричну енергію з розміром комісійної винагороди 2,0 % і таким чином питання врегульоване.
Питання щодо укладення договору між Поштою, Черкаським міським РЕМом та окремими виробничими - житловими ремонтно - експлуатаційними управліннями залишається не врегульованим. У даний час Пошта стягує з населення плату за прийом платежів за спожиту електроенергію, за надані послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у розмірі 1,5 %, але не менше 2,0 грн. за один платіж.
Ураховуючи те, що до тарифів на житлово-комунальні послуги і електричну енергію та роздрібних цін на природний газ включені витрати банків за приймання цих платежів від фізичних осіб, розмір відшкодування надавачами послуг банківським установам, Пошті витрат за приймання комунальних платежів від фізичних осіб за житлово-комунальні послуги та спожиті газ і електроенергію потребує швидкого врегулювання на договірній основі, а не запровадженням стягнення з населення додаткової плати.
Для вирішення існуючої проблеми та зняття соціальної напруги серед населення, особливо соціально – незахищених верств населення, територіальне відділення вважає за доцільне:
- прийняти постанову Кабінету Міністрів України про порядок приймання банківськими установами та Поштою платежів з населення за житлово-комунальні послуги та спожиті газ і електроенергію;
- прийняти спільне рішення Кабінету Міністрів України та Національного банку України щодо встановлення єдиного (граничного) розміру комісійної винагороди за послуги банківських установ і Пошти по прийманню платежів з населення за житлово-комунальні послуги та спожиті газ і електроенергію, яку повинні відшкодовувати надавачі послуг, обов’язкове укладення договорів та заборону стягнення додаткових коштів з населення.
Також до розв’язання цього питання необхідно долучити органи місцевого самоврядування, яким рекомендувати при затвердженні тарифів на послуги з централізованого опалення, постачання гарячої води, водопостачання та водовідведення, утримання будинків і споруд та прибудинкових територій передбачати єдиний (граничний) розмір комісійної винагороди банківським установам та Пошті за приймання комунальних платежів від населення.
Дата 2009-02-02 12:44:55 Переглядів 6609

Загальноукраїнські новини

Коментувати

Залогіньтесь будь-ласка!