На головну

Василь Коцюк: ОСББ дадуть українцям гідне життя

Останнім часом, на фоні загальнодержавної кризи житлово-комунальних структур, зріз інтерес пересічних громадян до об'єднань співвласників багатоквартирних будинків. Проте, така манлива абревіатура ОСББ поруч із вирішенням комунальних питань готує для новачків цілий ряд проблем. І далеко не кожному до снаги впоратися з ними. Голова правління Асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків „Сихівчани“ Василь Коцюк впевнено подолав усі ці перешкоди і сьогодні готовий поділитися своїми секретами.

— Пане Василю, як ви починали створювати своє перше ОСББ?

— Об єднаннями співвласників багатоквартирних будинків я займаюся ще з 1998 року. Певно, саме в той час я зрозумів, що порядку у своєму домі не буде, допоки сам за нього не візьмешся. Тоді перечитав кілька сотень сторінок теорії, провів кілька підрахунків і зрозумів основну суть — створювати одне ОСББ просто невигідно. В такому випадку воно просто не вийде на самодостатній економічний рівень. До 2003 року я обходив сусідні будинки, вів переговори з мешканцями. В моїх планах було створити об'єднання на базі кількох багатоповерхівок.

Але в 2003 році Верховна Рада затвердила закон, згідно якого ОСББ може функціонувати тільки на основі одного будинку. І тоді в голову прийшла ідея про асоціацію. Ми створили її на базі перших трьох ОСББ. Через деякий час до асоціації приєдналось ще одне об'єднання. На весь процес створення пішло близько 3 000 гривень з власної кишені.

Ну і звісно мотивація. Без твердої віри в успіх нічого не вийде. А я постійно вірив і вірю, що українці можуть жити краще. Треба тільки старатися.

— Слухаючи вас, складається враження, що створення ОСББ — доволі легка робота. Але сьогодні є чимало прикладів провалу такої затії. В чому причини?

— Процес створення ОСББ ніколи не був легким. Наприклад я вже ось кілька років встаю о сьомій ранку і приїжджаю додому пізно ввечері. Мій телефон повинен бути постійно увімкненим — дзвінків на день вистачає. Тому можу впевнено сказати, що основною невдач, пов'язаних із створенням ОСББ, є людський фактор. Для прикладу, мій знайомий вирішив створити об'єднання. А одразу по завершенню процедури поїхав відпочивати за місто. Мешканці йому дзвонять — а телефон вимкнений. У будинку прорвало трубу, приїхав „водоканал“, а керівника ОСББ немає. Так робити не можна. Керівник об'єднання повинен усвідомлювати всю відповідальність, яка лягає на його плечі.

— А який сьогодні стан справ у вашій асоціації і загалом з об'єднаннями співвласників багатоквартирних будинків у місті?

— Асоціація „Сихівчани“ поволі, але впевнено збільшує свій потенціал. Загальна площа помешкань у нашій асоціації сьогодні становить 35 100 квадратних метрів. Вартість квартплати у наших будинках становить 90 копійок за квадратний метр житла. Серед наших успіхів: заміна усіх лампочок під'їздах на енергозберігаючі, облаштування парадних дверей домофонами, облаштування замками всіх входів на горища (на це Міська Рада виділила 46 000 гривень), нові трансформатори, капітальний ремонт під'їздів. І це тільки невелика частка того, що плануємо зробити.

Щоправда, наразі маємо деякі проблеми з персоналом. І хоча зарплати у нас не маленькі (двірник отримує від 1000 гривень, а сантехнік від 1500), важко знайти кваліфіковано робітника, який би зміг впоратися з усіма проблемами вітчизняного комунального господарства.

Якщо ж говорити про ситуацію з ОСББ в місті, то у нас сьогодні практично кожного року з'являється десяток нових ОСББ. Звісно, не всі вони одразу ж виходять на самодостатній рівень. І тут бачимо ще одну проблему. У нашій державі немає жодної навчальної програми для керівників об'єднань, яка була б ліцензована на рівні Міністерства освіти. Як наслідок — у нас дуже мало кваліфікованих управлінців. І далеко не кожен менеджер середньої ланки зможе впоратися з усіма буденними проблемами рядового об'єднання.

Окремо, хотілось би відшкодовування коштів на реєстрацію нового ОСББ від місцевої влади. Колись така програма діяла, а сьогодні ні. Думаю, її відновлення дало б помітний поштовх у напрямку розвитку місцевих ОСББ. А так, у нас сьогодні Сихівський район у лідерах по об'єднаннях співмешканців.

— Пане Василю, цікавить ваша думка стосовно законопроекту по ОСББ, який сьогодні на розгляді у Верховній Раді.[/img]

— Цей законопроект ще далекий до ідеалу. Але те що сьогодні відбувається процес його обговорення у суспільстві — це звісно добре. У мене є доволі багато зауважень, але основне, що б я хотів в ньому змінити — так це відмовитись від централізованого підпорядкування усіх ОСББ в країні Києву. По суті, така модель повторює існуючу, коли всі ЖЕКи підпорядковані Міністерству житлово-комунального господарства і зобов'язані звітувати перед ним. Але що це дає, окрім тони звіті? Нічого. І ситуація з вітчизняними ЖЕКами — яскравий тому приклад.
Дата 2008-11-21 12:35:16 Переглядів 5042

Загальноукраїнські новини

Коментувати

Залогіньтесь будь-ласка!